M.Y.S.TARİHİ


"Antidote" (1995) : Doruk - Onur - Sertaç - Serkan
Herşey, 1994 yılında, iki gitarist, Sertaç Öğüt ve Serkan Necipoğlu'nun ortaokulda bir araya gelip müzik yapmasıyla başladı. Sıra arkadaşı olan Sertaç ve Serkan'a önce, Sertaç'ın daha önceden çalışmaya başladığı ve yine aynı okuldan olan davulcu Onur Özer, daha sonra da bir başka sınıf arkadaşı olan Doruk Karlıdağ bas gitarist olarak katıldı. İsimlerini önceleri "Antidote" olarak velirleyen topluluk, ilk konserini de aynı sene içerisinde verdi. Bu kadro ile bir sene boyunca bir kaç konser veren topluluk, 1995'te Doruk'un gruptan ayrılmasıyla bas gitarist arayışlarına girdi.
 
Bas gitarist arayısları pek uzun sürmedi. Sertaç'ın çocukluk arkadaşı Burak Kut, okul dışı elemanı olarak kadroya dahil edildi. Bu ilk eleman değişimiyle beraber isim de değişti ve topluluk 1995 yılından itibaren "Marvel" olarak anılmaya başlandı.
"Marvel" (1997) : Sertaç - Onur - Serkan
   
"Myst" (1998) : Serkan - Sertaç - Erduran - Hakan

Marvel bu kadro ile 1995 - 1997 yılları arasında bir çok konser verdi. 1998'de baterist Onur Özer ve bas gitarist Burak Kut gruptan ayrıldı. Aynı sene Serkan Necipoğlu da ayrılmayı düşündüğünü açıkladı. Sertaç Öğüt, sınıf arkadaşı olan bas gitarist Erduran Erdem'i de yanına alarak baterist ve vokalist arayışına koyuldu. Kısa bir süre sonra davulcu Hakan Yaran'ın katılımı ve Serkan Necipoğlu'nun dönmesiyle grup toplandı ve 1998 sonunda "Myst" ismini aldı.
   
Myst bu kadro ile tek konser verdi. 1999 senesinin sonuna doğru gelindiğinde büyümeye ayak uyduramayan Hakan Yaran gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Yerine No Man's Land isimli topluluktan Tolga Süer alındı. Ancak bu birliktelik de uzun sürmedi. Çok yoğun olması sebebiyle Tolga Süer de topluluktan ayrıldı.

Baterist arayışına koyulan Sertaç Öğüt, 3. Göz isimli grubun davulcusu Onur Akça ile konuştu ve Onur, Myst'e katılmak istediğini açıkladı. Tekrar tam kadro çalışmalara başlayan topluluk, kısa bir süre sonra Erduran Erdem'in gruptan ayrılacağını açıklamasıyla bas gitarist aramalarına girişti. Bunun üzerine Serden Özakar'ın topluluğa adapte olması için çalışmalara başlandı. 26 Şubat 2000 tarihinde verilen konser ile Serden Özakar, Myst'e tam anlamıyla katılmış olurken, Serkan Necipoğlu kesin ayrılık kararını açıkladı.
"Myst" (2000) : Onur - Serkan - Sertaç - Serden
   
"Myst" (2001) : Onur - Serden - Uygar - Sertaç
6 senelik tarihinde ilk defa gitarist değiştirecek olan Myst bunun zorluğunu arayışları sırasında fazlasıyla yaşadı. Uzunca bir süre 3 kişilik kadrosuyla çalışmalara devam eden topluluk, 3. Göz grubundan Uygar Coşkun'u alarak bu açığını kapadı. Sertaç Öğüt'ün de 6 seneden sonra "geçici vokalist" kimliğini bir kenara bırakıp vokalleri üstlenmesiyle Myst tarihinde yeni bir sayfa açıldı.
   
Myst yeni kadrosuyla hedeflerini de büyütmeye başladı. Ardarda gelen konserler, ismin gitgide duyulmasını sağladı. Çoğalan bestelerini Cem Özkan ve Burak Demirsaran yönetimindeki On - Air Istanbul Stüdyosu'nda kaydetmeye başlayan topluluk bir demo çalışması bitirdi. İstanbul içerisinde bir çok konsere ve festivale katılan Myst, İstanbul dışında da konser davetleri aldı ve sahneye çıktı.
"Myst" (2002): Onur - Serden - Sertaç - Uygar
   
"M.y.s.t" (2003): Onur - Sertaç - Hakan - Serden

Takvim 2002 Temmuzunu işaret ettiğinde Uygar Coşkun, müzikal hayatına farklı yönlerde devam etmek istediğini açıklayarak Myst'ten ayrıldı. 4. kez gitarist arama çalışmalarına başlayan Myst bu sorunu bu sefer kısa bir süre içerisinde çözümledi ve 3 Ağustos 2002 tarihinde Hakan İlter gruba dahil edildi. Hakan oldukça kısa bir zamanda uyum sürecini atlattı ve yine bu kısa süre içerisinde topluluk üç konser vermeyi başardı.

Aynı süreç içerisinde "Myst" isminin telif haklarının ABDli başka bir grupta olduğunu öğrenen topluluk, ismini "M.Y.S.T" olarak geliştirdi.

1 Eylül 2003 tarihinde ilk formal kayıtları olan "Sand & Time" ismindeki E.P.'yi piyasaya sürüldü.

   

Aðustos 2004 itibarýyla önce dauvulcu Onur Akça ile yollarýný ayýran M.Y.S.T bu takip eden bir kaç hafta içerisinde bas gitarist Serden Özakar'ý askere uðurladý. Ortaya çýkan açýklarý kapamak üzere bas gitara topluluðun uzun süreli dostu ve takipçisi olan Aret Tatonyan alýndý. Davula ise sürpriz bir kararla 1999 senesinde topluluða kýsa süre destek veren ama ayrýlmak zorunda kalan Tolga Süer getirildi.

M.Y.S.T yeni kadrosuyla, yeni projeler üretmeye, konserler vermeye devam etmektedir.